اخبار

عقد بزرگترين قرارداد تامين مالي كشور در حوزه محيط زيست توسط صندوق ملي محيط زيست

مراسم امضای قرارداد عامليت اعطاي تسهيلات تلفيقي بین صندوق ملی محیط‌زیست و بانک توسعه تعاون صبح امروز با حضور مدیران عامل و اعضای هیات مدیره این دو نهاد مالی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست به نقل از روابط عمومی صندوق ملی محیط‌زیست، طي اين مراسم 3 سند مهم همكاري به امضا رسيد كه بر اساس آن علاوه بر ارائه تسهيلات مالي به ميزان 7500 ميليارد ريال، ارائه خدمات بيمه و عملياتي كردن اعطاي يارانه، سود تسهيلات نيز مورد توافق قرار گرفت. گفتني بانك توسعه تعاون به جهت ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي خود در حوزه محیط‌زیست، از متقاضيان تسهيلات در اين حوزه كارمزدي دريافت نمي‌كند.

در این مراسم، سجاد انجم شعاع؛ مدیرعامل صندوق ملی محیط‌زیست بابیان اینکه در حال حاضر بحث محیط‌زیست به یکی از مسائل و مشکلات کشور تبدیل‌شده است، اظهار کرد: رسالت اصلی صندوق ملی محیط‌زیست حمایت از بخش خصوصی در انجام فعالیت‌های محيط زيستي و کمک به كاهش ريسك سرمايه‌گذاران در این بخش است.

وی افزود: این صندوق تاکنون منابع مناسبی برای انجام‌وظیفه قانونی خود در اختیار نداشته است و این موضوع، حضور بخش خصوصی در عرصه فعالیت‌های محیط زیستی را با مشکل مواجه کرده است اما پس از استقرار دولت مردمی و با حضور ریاست جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست، استفاده از ظرفيت بخش خصوصي در دستور کار قرارگرفته است.

انجم شعاع در ادامه گفت: برای انجام این رسالت به دنبال استفاده از منابع تلفیقی بانک‌ها بودیم تا بتوانيم قدرت تسهیلات دهي خود را افزايش دهيم و در اين مسير از بين بانک‌های دولتي نياز به مشاركت با بانكي داشتيم كه در عين پوشش سراسر در كل كشور، دغدغه‌های محیط زیستی هم داشته باشد.

مدیرعامل صندوق ملی محیط‌زیست با اشاره به شروع مذاکرات با بانک توسعه تعاون از اواخر سال گذشته، تصریح کرد: خوشبختانه پس از مذاکرات طولانی با این بانک به 3 سند ارزشمند رسیدیم که شامل قرارداد عاملیت براي اعطاي تسهيلات تلفيقي در حوزه محیط‌زیست، شیوه‌نامه اجرایی و قرارداد کمک‌های فنی و رفاهی برای صندوق و بانک است.

وی، دامنه فعالیت‌های صندوق ملی محیط‌زیست را بسیار گسترده توصیف کرد و گفت: آنچه برای صندوق ملی محیط‌زیست بسیار اهمیت دارد، تسریع در امر گردش پول، جذب منابع و تزریق آن به پروژه‌های محیط زیستی بخصوص توسعه انرژي‌هاي تجدید پذیر در سریع‌ترین زمان ممكن است.

انجم شعاع در ادامه ضمن تشكر از دكتر سلاجقه (رياست محترم سازمان محیط‌زیست) و دكتر عبدالملكي (وزير محترم تعاون، كار و رفاه اجتماعي) بابت حمایت‌های مثبتشان از گسترش اقتصاد سبز و کم‌کربن در كشور، اظهار امیدواری کرد که این همکاری پایدار باشد تا با جلب اعتمادبخش خصوصي در اين حوزه بتوانيم به امانت‌داری خودمان براي داشتن ایرانی سرسبز و پاک برای نسل‌های فعلی و آینده کشور وفا كنيم.

موفقیت پروژه‌ها در گروی داشتن پیوست زیست‌محیطی و مسئولیت اجتماعی است

در بخش دیگری از این مراسم، محمد شیخ حسینی؛ سرپرست بانک توسعه تعاون با اشاره به اهمیت پیوست‌های زیست‌محیطی و مسئولیت اجتماعی برای موفقیت پروژه‌ها، اظهار کرد: امروزه در دنیا هر پروژه‌ای که پیوست زیست‌محیطی و مسئولیت اجتماعی نداشته باشد، چندان موفق نخواهد بود.

وی تأکید کرد: برای ما جای بسی افتخار و امیدواری است که تفاهم‌نامه‌ای را امضا می‌کنیم که 100 درصد در حوزه محیط‌زیست است و این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم در این مسیر، قدمی برداریم.

شیخ حسینی بانک توسعه تعاون را حامی SMEها در حوزه تولید و اشتغال خواند و خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهای ما در حوزه پرداخت تسهیلات، طرح‌های زیست‌محیطی است. بنابراین با امضای این تفاهم‌نامه می‌توانیم به تکلیف خود در این زمینه عمل کنیم.

سرپرست بانک توسعه تعاون بابیان اینکه تفاهم‌نامه همکاری بین این بانک و صندوق ملی محیط‌زیست دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است، تصریح کرد: بانک توسعه تعاون و صندوق ملی محیط‌زیست می‌توانند با یک هم‌افزایی در عمل به تکالیف خود، انجام‌وظیفه کنند و مسئولیت‌های اجتماعی خود را ایفا نمایند.

وی در پایان با اظهار امیدواری نسبت به تحقق 100 درصدی مفاد این تفاهم‌نامه همکاری، خواهان ارتقای سطح همکاری بین بانک توسعه تعاون و صندوق ملی محیط‌زیست شد.

دکمه بازگشت به بالا