دکتر کلانتری در پنجمین نشست شورای راهبری پارک ملی گلستان: تصمیم سازی و تصمیم گیری در رابطه با حفظ محیط زیست به مردم سپرده شود

پنجمین نشست شورای راهبری پارک ملی گلستان با حضور دکتر کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مسعود شهسواری رییس هیات مدیره صندوق ملی محیط زیست، امیرارسلان مهاجری طهرانی مدیرعامل صندوق ملی زیست از اعضای شورای راهبری و جمعی از مسئولان محیط زیست استان برگزار شد.
دکتر کلانتری روز دوشنبه دراین نشست در حوزه جغرافیایی شهرستان گالیکش اظهار داشت: مطابق اعلام شورای محیط زیست در بهمن سال گذشته، ۱۲ درصد وسعت کشور معادل ۱۹.۱ میلیون هکتار عرصه طبیعی دست نخورده مانده که این مقدار برای دست یابی به استاندارهای بین المللی باید به ۲۸ میلیون هکتار (۱۷ درصد) افزایش یابد.
وی با تاکید برضرورت استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای صیانت از عرصه‌های طبیعی حفاظت شده کشور، افزود: محیط زیست باتوجه به محدودیت‌های منابع مالی که سهم فعلی آن ۲ هزارم بودجه کل کشور است و نیز کمبود محیط‌بان به تنهایی قادر به حفاظت از این عرصه‌ها و منابع ژنتیکی آن نیست.
صیانت از محیط زیست با افزایش محیطبانان
به گزارش ایرنا، کلانتری یادآور شد: سازمان محیط زیست در گذشته مرتکب اشتباه شد و فکر می‌کرد با چهار تا پنج هزار محیط‌بان می‌تواند از عرصه‌های طبیعی حفاظت شده کشور صیانت کند درحالی که واقعا محیط زیست را بدون مردم نمی‌توان حفظ کرد.
وی گفت: حفظ و حفاظت از ۱۹ میلیون هکتار مناطق حفاظت شده کشور با وجود چهار هزار محیط بان کار سختی است و باید مردم ورود جدی تری در این رابطه داشته باشند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان اینکه صرف نام گذاری منطقه حفاظت شده، کافی نیست و باید امکانات فراهم شود، ادامه داد: سازمان محیط زیست دو وظیفه دارد که یک بخش کوچک آن اجرایی و یک بخش نسبتا بزرگ آن نیز نگهداری و حفاظت و نظارت، پایش و ضابط قضایی است.
وی با اشاره به مشکل کم آبی این روزهای کشور نیز گفت: مجموع آب‌های زیر زمینی ایران که از میلیون‌ها سال پیش ذخیره شده بود، ۵۰۰ میلیارد متر مکعب است که ۳۰۰ میلیارد متر مکعب آن آب شور و لب شور و ۲۰۰ میلیارد متر مکعب نیز آب شیرین است که ما طی ۴۰ سال گذشته آن‌را تمام کردیم.
برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی
کلانتری افزود: امروز حجم تزریق طبیعی به منابع آب زیرزمینی سالانه حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب است اما برداشت مداوم ما از منابع زیرزمینی ۵۰ میلیارد متر مکعب است و ما اصلا در این بخش امانت دار خوبی برای فرزندان خود نبودیم.
وی اضافه کرد: کشوری که هفت هزار سال سابقه دارد، در ظرف ۴۰ سال منابع آب شیرین خود را مصرف کرد و برای نسل‌های آینده چیزی باقی نگذاشته است و متاسفانه جامعه بین الملل در مسئله خاک و آب در همه جوامع سکوت کرده است.
معاون رییس جمهوری تصریح کرد که سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به صیانت از مناطق و عرصه‌های حفاظت شده و دفاع از حقوق نسل‌های بعد در کشور است و برای تحقق این هدف به کمک همه مردم نیاز دارد.
تصمیم گیری در رابطه با حفظ محیط زیست به مردم سپرده شود
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به نگاه دولتی به حفاظت از محیط زیست از رده‌های بالا تا محیط بانان، افزود: باید این نگاه انحصاری شکسته شود و تصمیم سازی و تصمیم گیری در رابطه با حفظ محیط زیست به مردم سپرده شود و این سازمان به عنوان مجری بر اجرای تصمیمات اتخاذ شده نظارت کند.
کلانتری ادامه داد: پارک ملی گلستان سه سال است که به صورت هیات امنایی (شورای راهبری) اداره می‌شود و در این مدت پیشرفت خوبی داشته و به طور قطع در چهار سال آینده مدیریت هیات امنایی این پارک متشکل از ۲۰ نفر از جوامع محلی و کارشناسان با حضور چند نفر از مسوولان دولتی الگویی برای سایر پارک‌های ملی کشور خواهد شد.
وی افزود: شورای راهبری می‌تواند هر تصمیمی که به نفع پارک ملی گلستان در بحث جذب توریسم، اعطای مجوز فعالیت گردشگری و شکار و غیره را بگیرد اما تاکید سازمان محیط زیست حفظ منابع ژنتیکی این پارک است و مسوولان دولتی به عنوان یار کمکی در کنار این شورا هستند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق اعلام سازمان مدیریت برنامه و بودجه، کل بودجه امسال این سازمان با ۲ برابر شدن بودجه جاری و سه برابر شدن بودجه عمرانی ۱۸ هزار میلیارد ریال است.
استاندار گلستان نیز با مهم دانستن پارک ملی گلستان به‌عنوان نهمین ذخیره‌گاه با ارزش دنیا و نیز حجم بالای گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در آن، بر لزوم ایجاد مرکز یا دفتر تحقیقات و پژوهش در این عرصه طبیعی حفاظت شده تاکید کرد.
حق شناس با اشاره به اهمیت پارک ملی گلستان و حساسیت‌های منطقه‌ای، ملی و بین المللی نسبت به این عرصه حفاظت شده طبیعی، اضافه کرد: این اهمیت و حساسیت‌ها سبب شده تا پارک ملی گلستان باوجود برخی دست‌اندازی‌ها به عرصه آن اما همچنان باقی بماند.
نقش نیروهای بومی در صیانت از پارک ملی گلستان
وی، نقش نیروهای بومی و محلی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان را در حفظ و صیانت از پارک ملی گلستان مهم دانست و تصریح کرد که در ۲ سال گذشته استانداری گلستان با مشارکت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، برخی تجهیزات اطفای حریق را در اختیار روستاهای حاشیه این پارک قرار داده تا هنگام وقوع حریق در کوتاهترین زمان و با کمک محیط بانان برای اطفای آن اقدام نمایند.
استاندار گلستان همچنین خواستار توجه ویژه به رفع برخی کمبودها در پارک ملی گلستان از جمله نیروی انسانی و تجهیزات سخت و نرم افزاری محیط بانان و همچنین تفویض اختیار به مسوولان استانی مانند استاندار یا مدیرکل حفاظت محیط زیست برای انتخاب رییس این پارک ملی شد و گفت: بیشتر امور پارک ملی گلستان در تهران انجام می‌شود درحالی که بخش زیادی از این عرصه طبیعی حفاظت شده حدود ۱۰۰ هزار هکتاری در استان گلستان واقع است.