پرداخت کمک نقدی صندوق ملی محیط زیست برای جلوگیری از تلفات پرندگان میانکاله


صندوق ملی محیط زیست برای جلوگیری از افزایش تلفات پرندگان تالاب میانکاله به اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران کمک نقدی پرداخت کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق ملی محیط زیست، با توجه به افزایش شمار تلفات پرندگان مهاجر طی روزهای اخیر در تالاب میانکاله، صندوق ملی محیط زیست با هدف شناسایی علت مرگ و میر پرندگان در این تالاب و جلوگیری از آن به اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، کمک هایی به صورت نقدی پرداخت کرد.

تلفات پرندگان در تالاب میانکاله در محدوده گلوگاه و بهشهر از ۹ بهمن ماه آغاز شد و خیلی زود به شرق این منطقه این خلیج گرگان رسید.

هر روز در این پهنه آبی تا چشم کار می‌کند لاشه انواع پرندگان همچون کاکایی، چنگر، اردک سر سفید، فلامینگو، غاز وحشی، اردک و آبچلیک و غیره دیده می‌شود.

تراژدی سال گذشته امسال هم آغاز شده است، سال قبل حدود ۴۳ هزار قطعه پرنده در تالاب میانکاله و خلیج گرگان تلف شدند که دامپزشکی علت مرگ آنان را بیماری ” بوتولیسم” اعلام کرده بود.

به گفته کارشناسان محیط زیست، بوتولیسم، مسمومیت طبیعی است؛ زمانی که مواد آلی در آب تالاب‌ها افزایش پیدا می‌کنند میکروارگانیسم‌های خاص که تولید بیوتوکسین می‌کنند نیز افزایش می‌یابند و سم تولید شده از آن سیستم عصبی پرندگان را درگیر می‌کند و در نهایت به علت نارسایی تنفسی به مرگ پرنده منجر می‌شود. البته تا کنون دلایل احتمالی دیگری که باعث مرگ و میر پرندگان مهاجر شده از سوی کارشناسان محیط زیست مطرح و در حال بررسی است.

در خلیج گرگان نیز تقریبا از ۱۲ بهمن ماه لاشه پرندگان مهاجر و زمستان گذران که اغلب شامل فلامینگو و چنگر بودند دیده و جمع آوری شده است.