هزار میلیارد تومان صرف کاهش آلایندگی و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی می‌شود

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست:
هزار میلیارد تومان صرف کاهش آلایندگی و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی می‌شود

به گزارش ایرنا، مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست گفت: در بودجه امسال هزار میلیارد تومان در راستای کاهش آلایندگی‌ها و جلوگیری از تخریب و حفاظت از منابع طبیعی در کشور اختصاص دارد.

امیرارسلان مهاجری طهرانی روز سه‌شنبه در جلسه کارگروه پسماند یزد با اشاره به اینکه دولت و مجلس توجه خاصی به محیط زیست دارد، افزود: مشارکت بخش‌خصوصی در کنار بودجه دولتی برای اهداف زیست محیطی ضروری است.

وی ادامه داد: این صندوق با بهره‌گیری از منابع مالی در کنار ابزارهای قانونی با همراهی و مشارکت بخش خصوصی برای توسعه پایدار و حفاظت همه جانبه از محیط زیست فعالیت دارد که تاکنون اقدام‌های مناسبی را در ماموریت های تعریف شده انجام داده است.

وی گفت: بر اساس قوانین، تمامی جرایم، خسارت، مالیات‌ها و منابعی که به حساب صندوق واریز می‌شود در مسائل محیط زیست و جلوگیری از تخریب‌ها هزینه می‌شود.

مهاجری طهرانی گفت: صندوق ملی محیط زیست با هدف کمک به بهبود وضعیت، حفاظت و توسعه پایدار منابع طبیعی و تنوع زیستی در کنار کاهش آلایندگی‌ها به همراهی فعالان اقتصادی، همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاران نیاز دارد و زمینه آن در مناطق مختلف کشور برای همکاری فراهم است.
وی به اهمیت مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه و حمایت و همراهی مالی صندوق با همکاری بخش خصوصی به عنوان یک اولویت اشاره کرد و گفت: یزد در این زمینه اولین استانی است که اقداماتی را انجام داده و تا پایان امسال اجرایی می‌شود.

با توجه به ضرورت توجه به مقوله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، صندوق ملی محیط زیست در سال ۱۳۹۳ با هدف کمک به کاهش آلاینده‌های محیط‌زیستی جلوگیری از تخریب، حفاظت از منابع طبیعی و احیاء و بهره برداری پایدار از منابع پایه و محیط زیست و تنوع زیستی تاسیس شد.

این صندوق یک نهاد عمومی غیردولتی است که با تجهیز منابع پولی از محل و در آمارهای مربوط به گردش مالی و فعالیت‌های صندوق و سایر درآمدها به استفاده از این منابع در راستای سرمایه‌گذاری‌های حافظ محیط زیست و پرداخت تسهیلات در راستای اهداف صندوق می پردازد.

براساس آمارها تاکنون در یزد ۸۰۰ گونه گیاهی، ۱۹۰ نوع پرنده، ۶۰ نوع پستاندار وحشی و ۴۰ نوع خزنده در مناطق حفاظت شده شناسایی شده است.

اهمیت تنوع گونه ها فقط تعدادشان نیست بلکه خاص بودن آن است، اینگونه ها از ارزش حفاظتی بالایی برخوردارند و اهمیت تنوع زیستی منطقه به خاطر این عوامل است.
۶۷ نیروی محیط بان، مسئولیت مراقبت و محافظت از یک میلیون و ۲۷۰ هزار هکتار مناطق تحت حفاظت استان را بر عهده دارند.

در استان یزد بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۱۱۰ هزار نفر فعال است.