امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و بیمه مرکزی

دکتر کلانتری: دولت برای حفاظت از محیط زیست سرمایه گذاری بسیاری کرده است.


تفاهمنامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست وبیمه مرکزی در جهت حفظ منابع زیستی، ارتقا فرهنگ زیست محیطی و همگرایی با توسعه صنعت بیمه در کشور با حضور دکتر عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست و غلامرضا سلیمانی رییس کل بیمه مرکزی به امضا رسید.
در این مراسم که با حضور مهندس مسعود شهسواری رییس هیات مدیره صندوق ملی محیط زیست، امیرارسلان مهاجری طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست و جمعی از مسئولان این سازمان برگزار شد، دکتر عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت فعلی خدمات بسیاری برای بهبود وضعیت محیط زیست کشور انجام شده است و منابع بسیاری علیرغم مشکلات اقتصادی از سوی دولت دراین حوزه سرمایه گذاری شده است.


سرمایه گذاری ۱۱ هزارمیلیاردی دولت برای احیای دریاچه ارومیه
دکتر کلانتری با اشاره به سرمایه گذاری ۱۱هزار میلیارد تومانی دولت برای احیای دریاچه ارومیه گفت: دولت تدبیر و امید حفاظت از محیط زیست و انتقال این میراث گرانبها به نسل های آینده را یکی از وظایف اصلی خود می داند و در این زمینه کوشش های بسیاری برای حفظ و نگهداری زیستگاه های طبیعی داشته است.
وی با بیان اینکه محیط زیست از سوی نسل موجود مورد استفاده های بسیاری قرار گرفته، افزود: بیش از ۵۰ درصد منابع آبی و خاکی کشور توسط نسل فعلی از بین رفته است و این در حالی است که ۴۰ سال طول می کشد تا یک میلیمتر خاک شکل بگیرد.


حمایت بیمه گذاران از حافظان محیط زیست
معاون رییس جمهور یکی از وظایف اصلی این سازمان را پشتیبانی از حافظان محیط زیست برشمرد و افزود: تا کنون عملیات بیمه ای برای حافظان محیط زیست انجام گرفته است که امیدواریم به حمایت بیمه مرکزی بتوانیم خدمات بهتری در این زمینه ارائه دهیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: عوامل بسیاری موجب افزایش میزان آلودگی شهرها شده و سالانه تعداد افرادی که براثر بیماری های ناشی از آلودگی جان خود را از دست می دهند رو به افزایش است. امیدواریم بیمه مرکزی با همکاری دانشگاه های کشور گروهی تحقیقاتی تشکیل دهند و با تدوین یکسری استانداردها در این زمینه و تحمیل آن به تولیدکنندگان خسارات ناشی از آلودگی هوا را کاهش دهند.
وی با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری در خصوص کاهش مصرف انرژی گفت: متاسفانه توصیه های ایشان در این زمینه تا کنون عملیاتی نشده است. کاهش شدت مصرف انرژی بزرگترین عامل حفظ محیط زیست به شمار می رود.

ایجاد بیمه برای گردشگران طبیعت
سلیمانی رییس کل بیمه مرکزی نیز در این مراسم با بیان اینکه امیدواریم این تفاهمنامه آغاز همکاری بین دو سازمان باشد، افزود: حوزه محیط زیست در کشور بسیار مظلوم واقع شده هم از نظر اختصاص بودجه و هم از حیث فرهنگسازی.
وی افزود: متاسفانه عواقب آلودگی های زیست محیطی در نسل های بعد مشهود شده و صدمات جبران ناپذیری برجای خواهد گذاشت.
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه وظیفه بیمه ها کم کردن ریسکها و مدیریت آن می باشد، افزود: امروزه شرکت های بیمه در تمام دنیا به طور دقیق و کاملا محاسباتی به بحث تغییرات آب و هوایی ورود کرده اند و دیگر منتظر نیستند که خسارتی ایجاد شود و پس از آن اقدام کنند بلکه بیمه ها، پاداشی را به دولت ها به خاطر وارد نکردن خسارات به محیط زیست پرداخت می کنند.
سلیمانی با تاکید براینکه هدف از این همکاری ایجاد یک نگاه نو در حوزه محیط زیست است، افزود: هدف ما علاوه بر حفظ منابع محیط زیست، پیگیری و ایجاد بیمه مسئولیت برای افرادی است که به محیط زیست آسیب می رسانند. علاوه بر این درصدد هستیم تا بیمه ای نیز برای محافظت از طبیت گردان ها نیز ایجاد کنیم.

تشکیل کارگروهی تخصصی متشکل از بیمه و محیط زیست
وی همچنین خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از کارشناسان بیمه و محیط زیست شد و گفت: این کارگروه می تواند با استفاده از تجربیات کشورهای دیگر چاره ای اساسی برای مدیریت پسماندهای صنعتی و بیمارستانی بیاندیشد.
رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه فضای محیط می تواند برای بیمه فضای گسترده ای باشد، افزود: ۳۲ محصول بیمه ای وجود دارد اما متاسفانه مردم با ۳ یا ۴ محصول بیمه ای بیشتر آشنا نیستند. هر کدام از این محصولات می تواند بسیار ارزشمند باشد.
بهره مندی از ظرفیت های قانونی طرفین به منظور توسعه فعالیت در دو حوزه محیط زیست و صنعت بیمه، همکاری متقابل با هدف کمک به حفظ و بهسازی محیط زیست و توسعه پوشش های بیمه ای در این زمینه، همکاری و کمک به توسعه اقتصاد محیط زیست، اکو توریسم و پوشش های بیمه ای مربوط و همکاری برای توسعه جایگاه بین المللی محیط زیست وصنعت بیمه از مفاد این تفاهمنامه به شمار می رود.