صندوق ملی محیط‌زیست؛ شتاب‌دهنده فناوری‌های سبز

یادداشت_ عیسی کلانتری_ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست؛ خداوند هستی را با همه منابع اش در اختیار انسان و همه موجودات کره خاکی قرار داد تا هر آنچه بر این کره می‌گذرد بر مدار کرامت انسان بگردد. اما بشر درگذر زمان با بهره‌کشی یا استفاده نادرست از منابع طبیعی زمینه‌های تخریب عوامل حیات بسیاری از زیستمندان و محیط‌زیست خود را فراهم کرده است. به‌طوری‌که اکنون تهدید از دست رفتن تنوع زیستی و طبیعت به یک بحران جهانی مبدل شده و بیم آن می‌رود که نسل‌های آینده با فقر منابع مواجه شوند.

       متأسفانه سرزمین کهن ما نیز در چنین روندی مخرب، مصون نمانده و هم‌اینک در شرایط مناسبی قرار ندارد. از همین رو رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید دارند که «مسأله محیط‌زیست یا حفظ منابع طبیعی، برای ما مسأله‌ای تجمّلاتی و درجه دو نیست؛ یک مسأله حیاتی است. در تلاش ما برای توسعه کشور، اولویّت باید در این بخش باشد«.

      نظر به اهمیت این موضوع، صندوق ملی محیط‌زیست با هدف کمک به بهبود وضعیت محیط زیست کشور، حفاظت و توسعه پایدار منابع طبیعی و تنوع زیستی و کاهش آلایندگی‌ها تأسیس شده است. دولت یازدهم به تأسی از رویکرد و برنامه‌های ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی توجه جدی به این مهم داشته، به‌نحوی‌که خود را دولت حامی حفاظت از محیط‌زیست می‌داند. فعالیت صندوق ملی محیط زیست فرصت مناسبی برای مشارکت مردم، سازمان‌ها، بانک‌ها و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی علاقمند، در جهت همدلی و هم‌اندیشی به محیط‌زیست در سطح ملی و بین‌المللی است. در عمل، جهت‌دهی استفاده بهینه منابع به‌سوی اهداف توسعه پایدار و حفاظت از محیط‌زیست، از نتایج این فعالیت به شمار می‌آید.

       امید است صندوق ملی محیط‌زیست به‌عنوان شتاب‌دهنده فن‌آوری‌های سبز و پشتوانه‌ای برای صیانت از محیط‌زیست برای نسل کنونی و آیندگان، نقش مفیدی را ایفا، و همچنین آغازگر اقدامات تأثیرگذار در این حوزه و همگام با فعالیت‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست باشد.