افتتاح نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی محیط زیست که با حضور با حضور کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت : برای استفاده از انرژی های نو باید زیرساخت ها را توسعه دهیم و افراد را به استفاده از انرژی های نو و البته گام برداشتن در راه تولید آنها، تشویق کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، شهاب اسلامی استاد دانشگاه و کارشناس ارشد انرژی های تجدید پذیر با بیان اینکه سبد انرژی مصرفی در ایران با توجه به منابع نفت و گازی که در اختیار داریم، بسیار متفاوت با بسیاری از کشورها است، اظهار داشت: عمدتا سوخت در ایران نفت و گاز طبیعی است و انرژی های تجدید پذیر کمتر از یک درصد انرژی های ایران را تشکیل می دهد.

وی اضافه کرد: در برنامه پنج ساله توسعه عدد پنج هزار مگاوات را برای تولید برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر در نظر گرفته ایم که به نظر می رسد یک شوخی باشد چون اصلا نه سرمایه مورد نیاز را دیده ایم و نه راهکاری برای تحقق آن ایجاد کرده ایم.

کارشناس ارشد انرژی های تجدید پذیر با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای تولید برق به روش نیروگاه های دیگر را داریم، اشاره کرد: برای ایجاد نیروگاه های تجدید اساسا زیرساختی در کشور موجود نیست.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در چرخه آب، غذا و انرژی یک مفهوم مهم وجود دارد؛ بر اساس این مفهوم، نمی توان انرژی ها مانند آب، برق و گاز را از هم جدا دید. در ایران بیشترین استفاده از آب های پشت سد را برای تولید برق در پیک مصرف برق مصرف می کنیم در حالی که بیشترین مصرف آب را نیز داریم.

هومان لیاقتی رئیس پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور و مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست هم با تصریح بر اینکه اهمیت انرژی های تجدید پذیر هر روز در دنیا بیشتر می شود، بیان کرد: انرژی های تجدید پذیر به دلیل تغییر اقلیم بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته اند. اثار تغییر اقلیمی بر زندگی و اکو سیستم های کره زمین باعث شده، انسان بیش از گذشته به سمت انرژی های تجدید پذیر برود.

رئیس پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور به دیگر مسائلی که باعث افزایش گرایش انسان ها به انرژی های تجدید پذیر از دهه ۸۰ میلادی شده است، اشاره کرد و اظهار داشت: مسئله مهم دیگری که باعث این گرایش شد، قیمت سوخت بود.

مدیر عامل صندوق ملی محیط زیست تصریح کرد: پتانسیل های ایران برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بسیار عالی است. در ایران نور خورشید، اقیانوس و باد به وفور یافت می شود. مسئله مهم اقتصادی کردن انرژی های نو و قابل قبول کردن آن برای ملت ایران است.

وی افزود: برای استفاده از انرژی های نو باید زیرساخت ها را توسعه دهیم و افراد را به استفاده از انرژی های نو و البته گام برداشتن در راه تولید آنها، تشویق کنیم. در وزارت نیرو سازمانی وجود دارد که کار آن در حوزه فرهنگ سازی برای استفاده از انرژی های تجدی پذیر است که البته باید زیرساخت های استفاده از آن را نیز گسترش دهند تا تولید انرژی های پاک بتواند اقتصادی باشد.

بنابر این گزارش نمایشگاه بین المللی محیط زیست و نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ، بهره وری و صرفه جویی انرژی امروز چهارشنبه با حضور و مشارکت ده ها شرکت داخلی و خارجی از ده کشور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار می کند.

این دو نمایشگاه با حضور کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان انرژی های نو ایران، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و روسای انجمن ها و اتحادیه های مربط گشایش می یابد.

در نمایشگاه بین المللی محیط زیست و نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی بیش از ۲۲۰ شرکت داخلی و خارجی از جمهوری اسلامی ایران و ده کشور نروژ، چین، آلمان ، ترکیه، یونان ، اتریش ، تایوان ، سوئیس ،کره جنوبی و ایتالیا نوین ترین تولیدات، صنایع و خدمات خود را به نمایش عموم می گذرند.

در نمایشگاه بین المللی محیط زیست آخرین دستاوردهای عرصه حفاظت محیط زیست، تامین، تجهیز و نصب تجهیزات زیست محیطی، انرژی‌‌ های پاک، بازیافت، تصفیه و بهینه ‌سازی مصرف انرژی، پایش آلودگی هوا، آب و پساب و تجهیزات آزمایشگاه های معتمد داخلی و خارجی ارائه خواهد شد.

در نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر نیز جدیدترین دستاوردها و فن آوری های این حوزه از جمله انواع؛ انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی، بهره وری انرژی، بهینه سازی مصرف، صرفه جویی مصرف برق،صرف جویی حامل های انرژی، تجهیزات زیست محیطی، آبگرمکن های خورشیدی، نرم افزار مانیتورینگ مولدهای خورشیدی، نیروگاه های خورشیدی، توربین های بادی و سیستمهای هیبریدی، ممیزی انرژی و سیستم های هیبریدی، شبکه‌های توزیع برق،کنتورهای دیجیتال، تولید و بهینه سازی ادوات به نمایش گذاشته می شود.

حدود ۱۰۰ تشکل زیست محیطی از ۳۱ استان کشور در نمایشگاه بین المللی محیط زیست حضور دارند و برخی از آنها به ارائه تجارب موفق خود در راستای حفظ محیط زیست می پردازند.

در حاشیه این نمایشگاه، آموزش زیست محیطی به دانش آموزان و کودکان همچنین کارگاه ها و نشست های تخصصی و پنل هایی با موضوعات محیط زیستی با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه، محققان و صاحبان صنایع و رسانه ها برگزار می شود.

نمایشگاه محیط زیست بزرگترین رویداد در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات مرتبط با محیط زیست کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدیدپذیر، بهره وری و صرفه جویی انرژی تهران که یکی از بزرگترین نمایشگاههای این حوزه در منطقه خاورمیانه محسوب می شود، نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و در آن شرکت ها، سازمان ها، صنعتگران و متخصص ایرانی و خارجی، نوین ترین و جدیدترین محصولات، خدمات و تکنولوژی های مرتبط با انرژی های نو و تجدیدپذیر و نیز صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را در معرض دید علاقمندان قرار می دهند.

این نمایشگاه که در فضایی بالغ بر فضایی بالغ بر ۱۵ هزار متر مربع برپا شده است تا پنجم اسفند از ساعت ۹ تا ۱۷ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *