کاشت یک میلیون درخت در شهرهای جدید توسط صندوق ملی محیط زیست

مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست:‌ برای بالابردن کیفیت محیط زیست‌ یک میلیون اصله نهال در‌ چهار سال در شهرهای جدید کاشته می شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ ‌امروز ‌۹ دی ‌تفاهمنامه همکاری برای‌‌ کاشت یک میلیون اصله نهال در شهرهای جدید بین حبیب اله طاهرخانی به نمایندگی از شرکت عمران شهرهای جدید و هومان لیاقتی به نمایندگی از مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست به امضا رسید.

لیاقتی در این مراسم‌ گفت: درختکاری در حومه شهرهای جدید را برای بالا بردن کیفیت محیط زیست انجام خواهیم داد و بخش خصوصی و تشکل های خصوصی در این امر دخیل خواهند شد.
طاهر خانی در ادامه این نشست گفت: ما طرح‌‌‌ پایلوتی هم‌ در شیرین شهر داشتیم که ۱۲ هزار اصل نهال را‌ کشت کردیم و این طرح‌ در‌ ۱۸ شهر دیگر عملیاتی خواهد شد و برنامه سال نخست‌‌ این‌ تفاهم نامه ‌۲۵۰ هزار اصل نهال است.

براساس مفاد این تفاهمنامه در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر نهضت درختکاری با شعار “?هر ایرانی یک درخت”‌ و اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ناظر بر وظیفه عمومی در حفاظت محیط زیست و اجرای مفاد قانون هوای پاک مبنی بر افزایش سرانه فضای سبز به ۱۵ متر تا پایان برنامه ششم، همچنین ارتقای کیفیت محیطی و کنترل تأثیرات تغییرات اقلیمی از طریق ایجاد و توسعه فضای سبز در شهرهای جدید ایران بین دو طرف مذکور منعقد شد.

تهیه، کاشت و نگهداشت یک میلیون اصله نهال فصلی از گونه های مثمر و غیرمثمر در شهرهای جدید ایران و آماده سازی و توسعه فضای سبز و ایجاد بوستان های شهری، موضوع اصلی این تفاهم نامه بوده و طبق تفاهم های‌ به عمل آمده‌ زمان اجرای آن نیز چهار سال از تاریخ اجرا اعلام شده است.

براساس متن تفاهم نامه مذکور بوستان های محله ای، ناحیه ای و شهری داخل محدوده، پارک جنگلی داخل محدوده و حریم شهرهای جدید از حوزه های عمل طرح به شمار رفته و برنامه اجرایی آن نیز به تفکیک شهرها در ابتدای هر سال تهیه و پس از بررسی و امکان سنجی پیشنهاد می شود.

تخصیص زمین مناسب و تهیه طرح لازم و اخذ مجوزات از سازمان های مربوطه، آماده سازی برای کاشت درختان، تهیه ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح، تأمین آب مورد نیاز و آبیاری مستمر و نگهداری با هماهنگی کارشناسان، تأمین روشنایی و نگهداری تجهیزات استحداثی، تجهیز انبارها و سازه های پارکی متناسب با ظرفیت بوستان در حد استاندارد و تامین نیروی انسانی از تعهدات شرکت عمران شهرهای جدید در این تفاهم نامه به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *