درباره ما

تغییرات آب و هوایی و استفاده بی رویه از منابع طبیعی و محیط زیست در دنیای امروز باعث شده است تا خطر از بین رفتن منابع پایه به عنوان تهدیدی جدی در کل دنیا محسوب می شود. این مسئله به اندازه ای اهمیت دارد که تمامی کشورها مسئله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست و دستیابی به توسعه ی پایدار را به عنوان یک مسئله ی مهم و ضروری در اولویت سیاستهای خود قرار داده اند. در ایران نیز این مسئله به ویژه با آغاز محدودیت های ایجاد شده در منابع طبیعی کشور به عنوان یک ضرورت مطرح است. چنانچه مقام معظم رهبری نیز در سال جاری بر این مسئله تاکید کرده اند حفظ محیط زیست یک وظیفه ی حاکمیتی و یک موضوع کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن هم دست به دست یکدیگر دهند.

با توجه به ضرورت توجه به مقوله ی حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صندوق ملی محیط زیست در سال 1393 و با هدف کمک به کاهش آلاینده های محیط زیستی جلوگیری از تخریب، حفاظت از منابع طبیعی و احیاء و بهره برداری پایدار از منابع پایه و محیط زیست و تنوع زیستی تاسیس شده است. این صندوق یک نهاد عمومی غیردولتی است که ضمن تجهیز منابع پولی از محل و در آمار ناشی از گردش مالی و فعالیت های صندوق و سایر درآمدها به استفاده از این منابع در راستای سرمایه گذاری های حافظ محیط زیست و پرداخت تسهیلات در راستای اهداف صندوق بپردازد.

دریافت اساسنامه صندوق ملی محیط زیست

پیام مدیرعامل

توسعه ناموزون و ناپایدار در سال های اخیر زیان های فراوانی را به منابع طبیعی و محیط زیست وارد آورده است؛ زیان هایی که در بسیاری از موارد جبران آنها هزینه های هنگفتی می طلبد و پیشگیری از بروز بیش از پیش عوارض مربوطه نیازمند سرمایه گذاری های کلانی است که نهادهای دولتی و متولیان پروژه ها به تنهایی از تامین آن ناتوانند.

نهادهای مالی یا صندوق های حفاظت از محیط زیست در بسیاری کشورهای جهان با هدف حفظ و صیانت از سرمایه های طبیعی، حمایت کارآمد و موثر از فعالیت های اقتصادی سبز و کاهش اثرات مخرب بر محیط زیست ایجاد شده اند. تاسیس صندوق ملی محیط زیست در جمهوری اسلامی ایران نیز گامی موثر و کارآمد برای حفاظت از محیط زیست و تحقق اقتصاد سبز و همچنین زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی است.

صندوق ملی محیط زیست به عنوان نهادی نوپا با آرمان های متعالی، می بایست متکی بر همیاری اقشار مختلف اجتماعی اعم از صنعتگران، سرمایه گزاران، خیرین، فرهیختگان، جوامع محلی و نهادهای مالی داخلی و بین المللی، زمینه های توسعه پایدار و همگامی با طبیعت در فرآیند پیشرفت صنعتی و اقتصادی کشور را فراهم سازد. با این هدف تجمیع منابع ناشی از اخذ جرایم، مالیات و عوارض آلودگی، همچنین جذب کمک های مردمی و درآمد حاصل از ارتقای بهره وری، از مهم ترین منابع تامین مالی صندوق به شمار می آیند.

اهم وظایف صندوق ملی محیط زیست، توسعه صنایع بازیافت، حمایت از فناوری های سازگار با محیط زیست، توسعه انرژی های پاک، آموزش، ظرفیت سازی و احیای اکوسیستم های آسیب دیده است. امید می رود این صندوق بتواند در آینده ای نزدیک نقش خود را در حل بحران های محیط زیستی کشور ایفا نماید. از این رو اهتمام دارد با بهره گیری از دانش صاحب نظران و خبرگان دانشگاهی و اجرایی کشور و به کارگیری تجارب صندوق های مشابه در جهان، فضای مناسبی را برای تحقق توسعه پایدار فراهم سازد. با این هدف صندوق ملی محیط زیست به گرمی پذیرای عزیزانی است که رویای پیشرفت کشور را بدون آسیب بر طبیعت و محیط زیست دارند. باشد از این رهگذر زمینه توسعه و بالندگی ایران عزیز در سایه الطاف باری تعالی بیش از پیش فراهم شود.

امیر مهاجری طهرانی

مدیرعامل

ارکان

مجمع عمومی

عیسی کلانتری

معاون رئیس جمهور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس مجمع عمومی

محمد شریعتمداری

وزیر صنعت، معدن و تجارت

وزیر اقتصاد و دارایی

محمدجواد ظریف

وزیر امور خارجه

محمدباقر نوبخت

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

رضا اردکانیان

وزیر نیرو

محمود حجتی

وزیر جهاد کشاورزی

هیئت مدیره

مظفر نیکپور

عضو هیات مدیره

امیر مهاجری طهرانی

عضو هیات مدیره و مدیرعامل

مازیار سلیمان نژاد

عضو هیات مدیره

کریم شافعی

نائب رئیس هیات مدیره

سعید نمکی

رئیس هیات مدیره

مدیرعامل

امیر مهاجری طهرانی

تماس با ما

  • ۸۸۶۸۰۳۵۰
  • ۸۸۶۸۰۸۷۷
  • تهران ، سعادت آباد ، بلوار دریا ، خیابان صرافها ، کوچه صراف نژاد ، پلاک ۳۶